Oszustwa na OLX – jakie się przed nimi bronić? Sprawdź jak odzyskać pieniądze!

OLX to popularny portal ogłoszeniowy, z którego korzysta tysiące Polaków. Za jego pośrednictwem możemy kupować i sprzedawać setki produktów: od samochodów, poprzez meble aż po ubrania, akcesoria czy zabawki. Korzystanie z OLX jest wygodne i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy jak również podreperować domowy budżet przez sprzedaż rzeczy, których już nie potrzebujemy. Nie da się jednak ukryć, że korzystanie z OLX może wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Na platformie tej nie brakuje bowiem oszustów, którzy czyhają na łatwowiernych użytkowników. Sprawdźmy, w jaki sposób się przed nimi bronić.

Plaga oszust na OLX – na co uważać?

OLX to popularna platforma ogłoszeniowa, na której można kupić i sprzedać różne rzeczy. Poza atrakcyjnymi ofertami zakupowymi możemy jednak trafić również na oszustów, którzy chcą wyłudzić od nas pieniądze lub towary na co należy uważać, aby nie paść ofiarą takich przekrętów? Istnieje kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustem. Wśród nich wymienić możemy:

  • krótki staż konta;
  • opis i zdjęcia produktu, które skopiowane są z internetu,
  • podejrzanie niska cena produktu,
  • kontakt poza platformą OLX np. poprzez What’s Up
  • prośba o dokonanie przelewu na konto, którego nazwą nie jest imię i nazwisko, a tytuł transakcji stanowi przypadkowy ciąg liczb i cyfr.

Jeśli natkniemy się na takie konta lub działania użytkownika warto wzmóc swoją czujność. O ile niedawno założone konto nie musi oznaczać, że mamy do czynienia z oszustem, o tyle prośba o przelew czy kontakt poza OLXem to najprawdopodobniej znak, że zostaniemy oszukani.

Oszustwa na OLX – wysyłka za pobraniem. Jak nie dać się oszukać?

Wysyłka za pobraniem to jedna z opcji dostawy, którą oferuje OLX. Polega ona na tym, że płacimy za towar dopiero przy odbiorze przesyłki od kuriera. Wydaje się to być bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ nie musimy wysyłać pieniędzy z góry, a możemy sprawdzić zawartość paczki przed zapłatą. Jednak nie brakuje oszustów, którzy próbują wykorzystać tę metodę, aby naciągnąć naiwnych klientów.

Przede wszystkim zaniepokoić powinna nas niechęć sprzedającego do skorzystania z Przesyłki OLX. Ta forma zabezpiecza bowiem interesy obu stron – pieniądze zostają przekazane sprzedającemu dopiero wówczas, gdy sprawdzimy towar i potwierdzimy, że jest on tym, co zamawialiśmy. Jeśli sprzedawca nie chce zgodzić się na takie rozwiązanie może okazać się, że chce wysłać przedmiot uszkodzony lub nawet paczkę wypełnioną np. gazetami. Poza tym zwróćmy uwagę, czy nie zawyża on kosztów wysyłki paczki za pobraniem. Istnieją oszuści, którzy podają inną lokalizację przedmiotu, niż jest ona w rzeczywistości narażając nas na dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Oszustwa na kuriera (np. Inpost) na OLX – jak wygląda?

Oszustwa na OLX zdarzają się nie tylko ze strony sprzedających ale również kupujących. Bardzo popularnym oszustwem tego typu jest tzw. oszustwo na kuriera. Kupujący zainteresowany naszą ofertą sugeruje nam, że wszystko ustalił już z kurierem i przesyła rzekomo opłaconą etykietę. Wysyłając towar z jej wykorzystaniem sprawiamy, że kupujący otrzyma towar, jednak my nie otrzymamy za niego wypłaty, ponieważ zamówiona usługa kurierska nie jest usługą pobraniową i kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty przy odbiorze.

Oszustwo na Paypal na OLX – na co uważać?

Paypal to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych usług płatności online na świecie, która umożliwia szybkie i łatwe przesyłanie pieniędzy przez internet. Jednak nie brakuje oszustów, którzy próbują wykorzystać tę usługę, aby naciągnąć naiwnych użytkowników OLX. Jak nie dać się oszukać?

Jedną z najczęstszych metod oszustwa na Paypal na OLX jest tzw. „chargeback scam”. Polega ona na tym, że oszust kupuje od nas towar na OLX, płaci za niego przez Paypal, a następnie zgłasza do Paypal, że nie otrzymał towaru lub że towar był niezgodny z opisem. Wtedy Paypal zwraca pieniądze oszustowi, a my tracimy zarówno pieniądze, jak i towar. Aby uniknąć tego rodzaju oszustwa, należy zawsze wysyłać towar za pomocą usługi kurierskiej, która oferuje śledzenie przesyłki i potwierdzenie odbioru. Należy też zachować dowód nadania i dowód zapłaty, oraz nie zgadzać się na żadne zmiany adresu lub danych odbiorcy po dokonaniu transakcji.

Inną częstą metodą oszustwa na Paypal na OLX jest oszustwo poprzez wiadomość e-mail. Polega ona na tym, że oszust podszywa się pod Paypal i wysyła nam fałszywy e-mail.  W liście tym tym mogą być zawarte różne instrukcje, takie jak wysłanie towaru na inny adres, potwierdzenie wysyłki przez link lub podanie danych osobowych lub bankowych.

W rzeczywistości jednak jeśli wyślemy towar lub podamy dane, to stracimy zarówno pieniądze, jak i towar. Aby uniknąć tego rodzaju oszustwa, należy zawsze sprawdzać, czy e-mail pochodzi od prawdziwego Paypal, czyli czy ma domenę @paypal.com lub @paypal.pl oraz czy nie zawiera błędów ortograficznych lub gramatycznych, czy nie prosi o podanie danych osobowych lub bankowych.

Jak zgłosić oszustwo na OLX?

Zgłoszenie do OLX możemy złożyć za pomocą formularza kontaktowego, który znajdziemy na stronie https://www.olx.pl/kontakt/. W formularzu należy podać swoje dane, numer ogłoszenia, dane sprzedawcy i opis sytuacji. Możemy też załączyć dowody, takie jak e-maile, wiadomości, zdjęcia, nagrania, potwierdzenia płatności lub wysyłki. OLX zbada nasze zgłoszenie i podejmie odpowiednie działania, takie jak usunięcie ogłoszenia, zablokowanie konta sprzedawcy lub przekazanie sprawy do policji.

Zgłoszenie oszustwa na OLX na policję – czy i kiedy to robić?

Zdarza się, że straty finansowe jakie spowodowało oszustwo na OLX nie są duże, przez co osoby poszkodowane zastanawiają się czy warto zgłaszać je na policję. Tymczasem warto to zrobić nie tylko dla siebie ale również dla innych. Zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa pozwala nam dochodzić swoich praw na drodze sądowej lub cywilnej, jest również podstawą zgłaszania reklamacji w banku. Co więcej, zgłaszając oszustwa przyczyniamy się do zmniejszenia ich skali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *