Oszustwo nigeryjskie – co to jest i na czym polega „nigeryjski przekręt”?

W obecnych czasach praktycznie wszyscy chętnie korzystamy z internetu, który znacząco ułatwia nam codzienność oraz komunikację z innymi osobami. Warto jednak mieć świadomość, że sieć nie jest do końca bezpiecznym i przyjaznym miejscem, w którym każdy jest uczciwy i ma wobec nas dobre intencje. Istnieje wiele rodzajów oszustw internetowych, które mogą narazić nas na stratę środków. Jednym z najstarszych a jednocześnie wciąż bardzo powszechnym jest oszustwo nigeryjskie. Czym jest? Jak się przed nim bronić? W naszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Oszustwo nigeryjskie – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest “przekręt nigeryjski” i skąd wzięła się jego nazwa. Mówiąc najprościej oszustwo nigeryjskie to popularna forma oszustwa internetowego, w której oszuści podszywają się pod bogatych ludzi, biznesmenów lub urzędników z Nigerii lub innych krajów. Oszuści wysyłają wiadomości e-mail, SMS-y lub wiadomości na komunikatorach do przypadkowych osób, oferując im ogromne sumy pieniędzy w zamian za pomoc w przeniesieniu funduszy z zagranicy lub rozwiązaniu jakiegoś problemu prawnego.

Proszą ofiary o wpłacenie niewielkiej kwoty na pokrycie opłat administracyjnych, podatków, łapówek lub innych kosztów. Jeśli ofiara się zgodzi, oszuści żądają coraz większych sum, tworząc kolejne wymówki i komplikacje. Oszuści nigdy nie przekazują obiecanych pieniędzy, a ofiary tracą cały swój majątek lub narażają się na niebezpieczeństwo.

Najczęściej możemy spotkać się z kilkoma wariantami tego typu oszustwa. Wśród nich wymienić możemy:

  • Możliwość otrzymania spadku
  • Wygrana w loterii organizowanej przez znanego milionera
  • Pomoc w transferze pieniędzy z zagranicznych kont w celach inwestycyjnych
  • Pomoc w ucieczce skorumpowanego urzędnika
  • Pomoc w opłaceniu leczenia chorego członka rodziny.

Dlaczego ten typ oszustwa nosi taką nazwę? Wynika to z jego początków, który miał miejsce w latach 90 tych. Nigeria była wówczas bardzo biednym i skorumpowanym krajem, przez co wielu obywateli tego kraju właśnie w ten sposób starało się wyłudzić środki od użytkowników sieci. Obecnie oszustwo to jest bardzo rozpowszechnione i szacuje się, że każdego roku ofiarami padają miliony ludzi na całym świecie. Oszustwo nigeryjskie jest także trudne do zwalczania, ponieważ oszuści często działają z różnych krajów, używają fałszywych tożsamości i zmieniają swoje metody.

Gdzie zgłosić oszustwo nigeryjskie?

Jeśli podejrzewasz, że zostałeś ofiarą oszustwa nigeryjskiego lub otrzymałeś podejrzaną wiadomość z propozycją takiego oszustwa, powinieneś niezwłocznie zgłosić to odpowiednim organom. Zgłoszenie podejrzenia popełnienia przestępstwa można złożyć zarówno osobiście, jak i zdalnie. Osobiście możesz to zrobić w najbliższej jednostce Policji lub w prokuraturze.

W taki sposób możesz zgłosić zawiadomienie ustne, które zostanie spisane przez policjanta lub prokuratora w formie protokołu. Zdalnie możesz to zrobić za pomocą strony internetowej, e-maila lub SMS-a. W tym celu możesz skorzystać z serwisu Incydent.CERT.pl, który umożliwia zgłaszanie wszelkich incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Możesz również wysłać e-mail na adres [email protected] lub SMS na numer 799 448 084. Należy przekazać całą wiadomość w oryginalnej formie – nie wycinaj linku czy fragmentów.

Zgłaszając oszustwo nigeryjskie, pamiętaj, aby podać jak najwięcej informacji, takich jak: dane nadawcy, treść wiadomości, załączniki, linki, dane kont bankowych, dane osobowe, kwoty pieniędzy, itp. Im więcej informacji podasz, tym łatwiej będzie zidentyfikować i ścigać sprawców. Zgłaszając oszustwo nigeryjskie, nie tylko chronisz siebie, ale również pomagasz innym potencjalnym ofiarom i przyczyniasz się do walki z cyberprzestępczością.

Oszustwo nigeryjskie w Polsce – czy jest popularne?

Wiele osób zastanawia się, czy oszustwa nigeryjskie są w Polsce popularne. Mamy dla nich dobrą wiadomość, obecnie nie są one bowiem tak dużym zagrożeniem jak jeszcze kilka lat temu, kiedy były bardzo powszechne. Wynika to z faktu, że nasze skrzynki mailowe mają coraz lepsze filtry anty spamowe, które wychwytują takie wiadomości. To jednak nie wszystko.

Rozgłos oszustw nigeryjskich sprawił, że coraz mniej osób wierzy w wiadomości o nieoczekiwanym spadku czy wygranej. Jest to spowodowane również tym, że większość z nas od lat jest obecna w sieci i zachowuje się w niej odpowiedzialnie i z dozą rezerwy. Niemniej jednak, tego typu przekrętów wciąż nie udało się całkowicie wyeliminować.

Jak bronić się przed nigeryjskim przekrętem?

Choć świadomość tego, jak działa oszustwo nigeryjskie staje się coraz powszechniejsza a młodsze osoby nawet tworzą memy o “nigeryjskich książętach” i oferowanych przez nich spadkach nie da się ukryć, że mniej doświadczeni użytkownicy sieci wciąż mogą dać się oszukać. Boisz się, że spotka to także ciebie? Nie stanie się tak, jeśli zastosujesz się do kilku sprawdzonych porad:

  • nie otwieraj wiadomości, które przychodzą z dziwnych, zagranicznych adresów mailowych;
  • jeśli otworzysz lub odczytasz taką wiadomość i widzisz, ze jest napisana niepoprawnie, zawiera błędy – po prostu ją wykasuj;
  • nie klikaj w linki, w które znajdują się w podejrzanych wiadomościach;
  • nie wdawaj się w dyskusję z obcymi osobami, które swój kontakt rozpoczynają od próśb o pomoc lub obietnic wielkich pieniędzy;
  • nikomu nie podawaj swoich danych osobowych i bankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *