Oszustwa na Allegro – jak je rozpoznać i się przed nimi bronić?

Allegro to jeden z najpopularniejszych serwisów sprzedażowych i aukcyjnych w naszym kraju, za pośrednictwem którego możemy kupić praktycznie wszystko. Pozwala na zakup rzeczy nowych i używanych w sposób szybki i wygodny. Niestety, również tu zdarzają się oszustwa i nieuczciwi sprzedawcy. Warto więc mieć świadomość zagrożeń i występujących oszustw by skutecznie się przed nimi bronić. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz informacje na temat oszustw na Allegro i sposobów ich unikania.

Oszustwa na Allegro – czy dalej są popularne?

Jako największa platforma sprzedażowa w naszym kraju Allegro budzi zainteresowanie oszustów co jest całkowicie zrozumiałe. Oszustwa na Allegro nie tylko generują straty finansowe, ale także niszczą reputację i zaufanie do platformy.

Nic więc dziwnego, że właściciele portalu podejmują szereg działań, które mają zwiększać bezpieczeństwo użytkowników. Wśród nich wymienić możemy program Allegro Protect, system ocen i komentarzy, centrum pomocy i bezpieczeństwa, czy sprawny kontakt z obsługą klienta.

Mimo to, ilość oszustw na Allegro ciągle rośnie. Według danych CERT Polska, w 2020 roku odnotowano ponad 39 tysięcy incydentów cyberbezpieczeństwa związanych z Allegro, co oznacza wzrost o ponad 34% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dlatego też niezwykle ważne jest zachowanie ostrożności podczas zakupów w sieci.

Oszustwo na Allegro – jak je rozpoznać i jakie są najczęściej spotykane?

Pomysłowość oszustów nie zna granic, dlatego też na Allegro możemy natknąć się na wiele zagrożeń, które mogą przybierać różne formy. Wśród najczęściej występujących oszustw na tym portalu możemy wymienić:

  • Fałszywe ogłoszenia: sprzedający używa zdjęć nie swojego towaru, np. z innych aukcji, stron internetowych lub katalogów. W ten sposób próbuje ukryć wady, uszkodzenia lub niezgodność towaru z opisem. Po zakupie okazuje się, że towar nie spełnia naszych oczekiwań, jest uszkodzony lub podrobiony.
  • Fałszywe aukcje – sprzedawca wystawia atrakcyjną ofertę, np. telefon, laptop, konsolę, po bardzo niskiej cenie, ale nie ma zamiaru wysłać towaru. Zazwyczaj prosi o szybką wpłatę na konto lub za pomocą kodów Paysafecard, a po otrzymaniu pieniędzy znika z Allegro lub zmienia dane.
  • Fałszywe maile – sprzedawca wysyła do kupującego maila podszywającego się pod Allegro, w którym prosi o potwierdzenie danych, wpłatę na inne konto lub podanie kodu BLIK. W ten sposób próbuje wyłudzić dane osobowe, hasła lub pieniądze.

Warto jednak zaznaczyć, że oszukują nie tylko sprzedający ale również kupujący. Szczególnie często ma to miejsce na Allegro Lokalnie czyli podstronie serwisu, który działa na zasadzie podobnej do OLX z różnicą, że poza zakupem od razu za określoną kwotę możemy również licytować towary. Oszuści na Allegro Lokalnie kupują produkt a następnie proszą sprzedającego o podanie adresu e-mail, rzekomo w celu dokończenia transakcji.

Kupujący otrzymuje wówczas SMS lub e-mail od “Allegro”, który w rzeczywistości zawiera link przekierowujący go do jego bankowości elektronicznej. W fałszywej wiadomości od serwisu istnieje informacja, że logowanie do banku jest konieczne “w celu odebrania środków i potwierdzenia transakcji”. W rzeczywistości oszuści przejmują dostęp do naszego konta.

Jak zgłosić oszustwo na Allegro?

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa na Allegro, nie pozostawiaj tego bez reakcji. Im szybciej zgłosisz sprawę, tym większa szansa na odzyskanie pieniędzy lub towaru. Zgłoszenie oszustwa na Allegro chroni także innych użytkowników sieci. Co możesz zrobić?

  • Skontaktuj się ze sprzedawcą. Może to być pomyłka lub nieporozumienie, które da się wyjaśnić i rozwiązać. Napisz wiadomość do sprzedawcy przez Allegro lub zadzwoń na podany numer telefonu. Poproś o wyjaśnienie sytuacji i zaproponuj rozwiązanie. Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi lub sprzedawca będzie unikał kontaktu, przejdź do kolejnego kroku.
  • Skorzystaj z Allegro Protect. To program ochrony kupujących, który działa w przypadku, gdy towar nie dotarł, jest niezgodny z opisem lub uszkodzony. Aby skorzystać z Allegro Protect, musisz złożyć wniosek o rekompensatę w ciągu 30 dni od daty zakupu. Możesz to zrobić z poziomu swojego konta, w zakładce Moje zakupy. Allegro zbada sprawę i wypłaci ci rekompensatę, jeśli spełnisz warunki programu. Więcej informacji o Allegro Protect znajdziesz tutaj.
  • Zgłoś naruszenie zasad. Jeśli uważasz, że sprzedawca złamał zasady Allegro, np. wystawił fałszywą ofertę, użył fałszywych zdjęć, opinii lub maili, możesz zgłosić to do Allegro. Możesz to zrobić z poziomu oferty, klikając na przycisk “Zgłoś naruszenie zasad” lub z poziomu swojego konta, wypełniając formularz zgłoszeniowy.
  • Złóż zawiadomienie o przestępstwie. Jeśli straciłeś pieniądze lub dane osobowe w wyniku oszustwa na Allegro, powinieneś zgłosić to na policji lub w prokuraturze. Przygotuj wszystkie dowody, takie jak numer oferty, dane sprzedawcy, potwierdzenie zapłaty, korespondencję, screeny ekranu itp.

Oszustwo na Allegro – jak odzyskać pieniądze?

Odzyskanie pieniędzy w przypadku oszustwa na Allegro nie jest łatwe, niemniej jednak jest możliwe. W przypadku gdy zostaliśmy oszukani podczas zakupu tzn. towar nie został wysłany, jest uszkodzony lub niezgodny z ofertą wystarczy skorzystać z programu Allegro Protect.

Mamy na to 30 dni od daty zakupu. Jeśli jednak doszło do oszustwa w postaci wyłudzenia naszych danych bankowych poprzez wiadomości fałszywie podających się za portal Allegro musimy kontaktować się z bankiem aby zastrzec dokumenty i bankowość. Następnie zgłaszamy sprawę na Policję. Mając potwierdzenie złożenia zawiadomienia o przestępstwie możemy złożyć reklamację w banku. Nie ma jednak gwarancji, że zostanie ona pozytywnie rozpatrzona. Wówczas pozostaje nam jedynie droga sądowa.

Co grozi za oszustwo na Allegro? Kara za oszukiwanie jest dotkliwa

Oszustwo na Allegro to nie tylko nieetyczne, ale także nielegalne działanie, które może mieć poważne konsekwencje prawne. Zgodnie z art. 286 Kodeksu karnego, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W przypadku mniejszej wagi czynu, np. gdy wartość wyłudzonego mienia jest niewielka, kara może być łagodniejsza i wynosić grzywnę, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto, oszust może być zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej pokrzywdzonemu, poprzez zwrot pieniędzy lub towaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *