Odciąg do trocin – jak wybrać najlepszy?

W każdym zakładzie pracy, w którym pracownicy zajmują się obróbką drewna powstają trociny, wióry oraz pył drzewny, który szkodzi zarówno pracownikom, jak i wykorzystywanym w pracy maszynom. Dlatego też odciąg do trocin to niezbędny element wyposażenia w tego typu miejscach. Obecnie możemy korzystać z różnorodnych urządzeń tego typu. Z jednej strony daje nam to sporo możliwości wyboru idealnego sprzętu, z drugiej jednak sprawia, że często nie wiemy na co się zdecydować. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się jak wybrać najlepszy odciąg do trocin.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru odciągu do trocin?

Wybierając odciąg do trocin warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą mieć wpływ na komfort i wygodę użytkowania tego urządzenia. Pierwszym parametrem, który należy sprawdzić jest moc odciągu. Im większa moc, tym lepiej odciąg radzi sobie z usuwaniem dużych ilości trocin i pyłu. Moc odciągu do trocin podaje się zazwyczaj w watach (W) lub koniach mechanicznych (KM). Zaleca się, aby wybierać odciągi o mocy co najmniej 750 W lub 1 KM, jeśli pracujemy z dużymi maszynami, takimi jak piły stołowe, frezarki czy strugarki.

Drugim bardzo ważnym aspektem jest pojemność zbiornika. Im większy tym rzadziej będziemy musieli zajmować się jego opróżnianiem co jest oszczędnością czasu.

Ponadto warto upewnić się także w jakie filtry został wyposażony odciąg do trocin. Na rynku znajdziemy bowiem urządzenia z filtrami workowymi, siatkowymi lub HEPA. Im lepszy filtr tym lepsza ochrona pracowników. Warto więc sprawdzić, czy urządzenie nie będzie wydmuchiwało szkodliwego dla zdrowia pylu drzewnego.

Ważnym aspektem są również wymiary oraz waga urządzenia, szczególnie w przypadku gdy zamierzamy wykorzystywać je przy pracy na różnych maszynach. Niewielki odciąg do trocin pozwala na łatwiejsze przenoszenie go i wykorzystywanie. Jednocześnie, duże, stacjonarne wyciągi pozwalają na podłączenie kilku maszyn jednocześnie co jest idealnym rozwiązaniem dla dużych zakładów przemysłowych. Słowem, urządzenie powinno być dopasowane do specyfiki naszej pracy.

Jakie są rodzaje odciągów do trocin?

Oferta odciągów do trocin jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna, niemniej jednak urządzenia te możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Są to:

  • Odciągi stacjonarne – to duże i ciężkie urządzenia, które zajmują stałe miejsce w warsztacie. Są przeznaczone do usuwania dużych ilości trocin i pyłu z wielu maszyn. Wyposażone są w silny wentylator, który wciąga zanieczyszczenia i kieruje je do specjalnych zbiorników lub pomieszczeń. Mają wysoką moc, pojemność i filtrację, są jednak dość kosztowne.
  • Odciągi stanowiskowe – to mniejsze i lżejsze urządzenia, które można łatwo przenosić i ustawiać w dowolnym miejscu warsztatu. Są przeznaczone do usuwania trocin i pyłu z pojedynczych maszyn. Wyposażone są w worki, do których zbierane są zanieczyszczenia. Mają niższą moc, pojemność i filtrację, ale są tańsze i bardziej mobilne.

Jakich błędów nie popełniać?

Podczas zakupu odciągu do trocin wiele osób popełnia błędy, które sprawiają, ze nabyte przez nich urządzenia nie spełniają ich oczekiwań. Pierwszym błędem jest sugerowanie się najniższą ceną. Bardzo często okazuje się bowiem, że taki odciąg do trocin wykonany jest ze złej jakości materiałów co skutkuje częstymi awariami. Przed zakupem urządzenia warto więc sprawdzić producenta i zapoznać się z opiniami na jego temat.

Ponadto warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim parametrom urządzenia – nie tylko mocy i wydajności ale również wielkości pojemnika na zanieczyszczenia. Ma to bowiem wpływ na komfort użytkowania odciągu do trocin podobnie jak poziom hałasu, który generuje urządzenie.

Podsumowując, wybór najlepszego odciągu do trocin zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Ważne jest, aby zwracać uwagę na parametry techniczne urządzenia, takie jak moc, pojemność, filtracja, wymiary i waga. Dobrze dobrany odciąg do trocin zapewni nam bezpieczną, wygodną i efektywną pracę z drewnem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *