Jakie są najlepsze gry planszowe do zagrania w 2024 roku?

Gry planszowe to rozrywka wprost idealna na wolne popołudnie. Pozwalają w ciekawy sposób spędzać czas w gronie najbliższych: rodziny czy też znajomych. Szeroki wybór gier różnego rodzaju sprawia, że każdy bez problemu znajdzie tytuł dopasowany do swoich zainteresowań. W niektóre z nich mogą grać także dzieci, co czyni je świetną propozycją na familijny wieczór. Na jakie planszówki warto zwrócić uwagę?

Gry planszowe – od czego zacząć?

Chcąc kupić pierwszą grę planszową, którą wypróbujemy w wolnym czasie, warto przejrzeć ranking najlepszych propozycji. Stawiając na najlepsze gry planszowe, dajemy sobie szansę na to, aby rzeczywiście polubić taką formę rozrywki. Poszczególne rodzaje gier planszowych mogą się między sobą różnić na przykład tym, w jakim wieku powinni być gracze – niektóre planszówki będą odpowiednie także dla dzieci, a inne są przeznaczone tylko i wyłącznie dla dorosłych. Ważną kwestią jest liczba graczy, a także mechanika i całkowity czas rozgrywki. Im jest on dłuższy, tym większa szansa na angażujące interakcje pomiędzy graczami. Nie bez znaczenia są tematyka gry, jakość jej elementów, a także ewentualne nawiązania to postaci, które znamy z filmów czy książek. Biorąc pod uwagę wszystkie te zmienne, można świadomie wybrać produkt, który w największej mierze będzie spełniał nasze oczekiwania.

„Splendor” – zdobywaj złoto, szafiry i nie tylko

W tę grę mogą zagrać osoby od 10. roku życia. Przede wszystkim wyróżnia ją to, że ma naprawdę nieskomplikowane zasady, ale jednocześnie jest bardzo dynamiczna i nie da się przy niej nudzić. Gra polega na zbieraniu żetonów oraz kart pozwalających na nabycie różnego rodzaju dóbr, takich jak środki transportu, sklepy czy klejnoty. Wygrywa ten, kto uzyska największy prestiż. Tym, co dodatkowo wyróżnia tę grę planszową na tle innych, jest z pewnością bardzo wysoka estetyka wykonania wszystkich żetonów oraz kart – gra jest po prostu przyjemna dla oka.

„Dixit” – graj z innymi w skojarzenia

Jest to propozycja gry przeznaczonej nawet dla 8 osób, a udział w rozgrywce jest możliwy dla dzieci od 8. roku życia. Sama rozgrywka i jej reguły wydają się bardzo proste, dzięki czemu gra jest odpowiednia absolutnie dla każdego, także dla osób początkujących. Zaproponowana rozgrywka rozwija kreatywność, gdyż w dużej mierze polega na grze skojarzeń. Zestaw zawiera przepięknie ilustrowane karty, które zachęcają do wzięcia udziału w grze. Propozycja ta została stworzona przez najpopularniejszych ilustratorów, dlatego pobudza wyobraźnię i jest niesamowicie ciekawa. Co więcej, grę w „Dixit” można rozbudowywać o kolejne przygody dzięki licznym, równie pięknym i kreatywnym dodatkom do podstawowej wersji.

„7 Cudów Świata” – rozgrywka, podczas której nie można się nudzić

Ten popularny tytułu to z kolei coś odpowiedniego dla osób, które nie tylko cenią sobie bardziej dynamiczne rozgrywki, ale też lubią planować ruchy z wyprzedzeniem i wykazywać się umiejętnością strategicznego myślenia. Nowa, ulepszona edycja już wcześniej dostępnej na rynku gry zyskała rzesze fanów. Całkowity czas rozgrywki wynosi jedynie około 30 minut, jest to więc propozycja szybkiej gry planszowej, którą uda się nam rozegrać nawet w sytuacji, kiedy mamy tylko chwilę dla siebie. Karty do „7 Cudów Świata” prezentują się zjawiskowo – ilustracje są plastyczne i wspaniale zaprojektowane, zachęcają do zanurzenia się w świat antyku. Mechanika gry została przemyślana w taki sposób, aby nikt na nikogo nie czekał, stąd też wszystko przebiega bardzo dynamicznie.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *