Jak wybrać wygodne krzesła i stół?

Urządzając mieszkanie warto zadbać o wspólne miejsce do spożywania posiłków. Solidny stół i wygodne krzesła mogą stać się prawdziwym sercem domu i jednoczyć domowników. Obecnie mamy bardzo szeroki wybór stołów oraz zestawów z krzesłami, dzięki czemu możemy dopasować meble do swoich potrzeb oraz wystroju mieszkania. Jak jednak upewnić się, że wybrane przez nas rozwiązania będą wygodne? Postanowiliśm to sprawdzić.

Ergonomia oraz wysokość

Jeśli zależy nam na tym, by stół i krzesła tworzyły komfortową przestrzeń do wspólnego spędzania czasu należy zwrócić uwagę na ergonomię krzeseł oraz stołu. W przypadku krzeseł najlepiej sprawdzają się krzesła z oparciami, które zapewniają odpowiednie wsparcie dla pleców, szczególnie dla odcinka lędźwiowego. Wysokość siedziska powinna być regulowana, aby umożliwić użytkownikowi ustawienie stóp płasko na podłodze, a kąt między udami a tułowiem powinien wynosić około 90 stopni.

Kolejną ważną kwestią jest wysokość stołu. Obecnie większość stołów ma blaty na wysokości ok 76 centymetrów, co zapewnia dostateczną ilość przestrzeni na swobodne ułożenie nóg. Niemniej jednak, jeśli wśród domowników znajdują się wysokie osoby warto poszukać mebli, które mają regulowaną wysokość lub zdecydować się na wykonanie stołu na zamówienie.

Wielkość, kształt i funkcjonalność

Kolejnym, bardzo ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest wielkość oraz kształt stołu. Dobry producent stołów i krzeseł może nam zaoferować różne rozwiązania, które sprawdzają się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach. Obecnie najbardziej popularne są stoły okrągle oraz prostokątne, jednak nie są to jedyne kształty, na które możemy stawiać.

Stoły okrągłe to idealne rozwiązanie dla rodzin, które sprzyjają rozmowom, jednakże ten model stołu zajmuje dość sporo miejsca, ponieważ nie pozwala np. na przestawienie go do ściany. Pod tym względem o wiele lepiej sprawdzają się stoły o klasycznych kształtach prostokąta lub kwadratu, przy których możemy także umieścić więcej osób.

Podejmując decyzję co do wyboru stołu pamiętajmy, żeby brać pod uwagę nie tylko dostępną w mieszkaniu przestrzeń, ale także ilość osób, które będą przy nim zasiadać. Każdy z domowników powinien mieć przynajmniej 60 centymetrów wolnej przestrzeni przy stole, choć optymalnie powinno być ich nawet 70, co umożliwia swobodne spożywanie posiłków.

Dodatkowo, wybierając stół i krzesła warto zwrócić na ich funkcjonalność. Przykładowo, składane krzesła pozwalają zaoszczędzić miejsce a stoły z możliwością rozłożenia doskonale sprawdzą się w przypadku gdy na co dzień nie potrzebujemy dużego blatu jednak czasem zdarza nam się przyjmować gości. Ponadto stół powinien być dopasowany do potrzeb domowników. Przykładowo jeśli w domu są dzieci, warto wybrać meble z zaokrąglonymi krawędziami i łatwe do czyszczenia.

Materiały z jakich wykonane zostały krzesła i stół

Wybierając wygodne krzesła i stoły do swojego domu warto zwrócić uwagę również na to, z jakich materiałów zostały wykonane. Są to meble, z których korzystamy codziennie, dlatego też wysoka jakość i trwałość ma ogromne znaczenie.

Jednym z ponadczasowych materiałów, które doskonale sprawdzają się w przypadku stołów do jadalni czy salonu jest oczywiście drewno. To klasyczny, elegancki materiał, który pasuje do wielu różnorodnych aranżacji wnętrz – od rustykalnych, poprzez klasyczne aż do nowoczesnych i minimalistycznych. W przypadku drewna musimy jednak pamiętać, że jest to materiał wymagający odpowiedniej konserwacji.

Możemy postawić również na nieco bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, które wyróżniają się elegancją i mogą stanowić dodatkową ozdobę mieszkania. Mowa tu o materiałach takich jak metal czy szkło. Ich niewątpliwą zaletą, poza stylowym, nowoczesnym wyglądem jest także łatwość w utrzymaniu czystości.

Ponadto warto przyjrzeć się również tkaninom obiciowym, z których wykonane zostały wypełnienia siedziska i oparcia. Trwałość zapewnią nam naturalne włókna o solidnym splocie, jak również skóra (również eko). Upewnijmy się, w jaki sposób możemy wyczyścić te elementy bez obaw o ich uszkodzenie. Ponadto, w przypadku krzeseł, które będą często używane lepiej stawiać na obicia w ciemniejszych kolorach, które nie zabrudzą się zbyt szybko.

Styl i estetyka

Choć nie da się ukryć, że stół i krzesła to przede wszystkim meble użytkowe, z których korzystamy na co dzień są jednak również ważnym elementem wystroju, który powinien pasować do reszty aranżacji mieszkania. Dlatego też dokonując zakupu mebli warto sprawdzić, czy pasują one do naszego pomysłu na wnętrze. Proste, drewniane meble doskonale sprawdzą się w przypadku stylu klasycznego i skandynawskiego. Minimalizm i styl industrialny wymagają od nas oszczędnych form i wyboru takich materiałów jak metal czy szkło. We wnętrzach urządzonych w stylu glamour możemy postawić na meble na wysoki poziom, zaś urządzając salon lub jadalnię w stylu boho możemy pozwolić sobie na artystycznie zdobione elementy takie jak oparcia czy nogi od stołu. Możliwości jest więc naprawdę mnóstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *