Jak i kiedy stosować niacynamid? Witamina B3 to potężny składnik

Pielęgnacja cery to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wygląd i jędrność skóry. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób dokładnie przygląda się składnikom, które mogą znaleźć w kremach oraz innych produktach do pielęgnacji twarzy. Śledząc składy często możemy natknąć się na niacynamid. Czym jest ta substancja? W jaki sposób wpływa na skórę i kiedy warto ją stosować? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czym właściwie jest niacynamid?

Mówiąc o pozytywnym wpływie niacynamidu na skórę warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest ta substancja. Niacynamid, znany również jako witamina B3 lub niacyna, jest jednym z najbardziej wszechstronnych składników, który zyskuje coraz większą popularność w dziedzinie pielęgnacji skóry. To pochodna witaminy B3, rozpuszczalna w wodzie, która odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Niacynamid to aktywna biologicznie substancja, która bierze udział w wytwarzaniu energii, naprawianiu uszkodzonego DNA, komunikacji komórkowej i tworzeniu ważnych cząsteczek, takich jak NAD+ i NADP+1. Te dwie cząsteczki są niezwykle istotne dla zapewnienia prawidłowej pracy mitochondriów w naszym ciele. Jednak to nie dlatego stał się on tak popularnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry, lecz ze względu na swoje liczne pozytywne właściwości dla kondycji cery.

Wpływ niacynamidu na skórę

Nie da się zaprzeczyć, że niacynamid to składnik, który w ostatnich latach zrewolucjonizował podejście do pielęgnacji skóry. Jego działanie na skórę jest wszechstronne i obejmuje szereg korzyści, które sprawiają, że jest on chętnie wybierany zarówno przez dermatologów, jak i miłośników domowej pielęgnacji.

Pierwszą, niezwykle ważną zaletą niacynamidu jest jego pozytywny wpływ na barierę ochronną skóry. Przyczynia się on bowiem do zwiększenia produkcji ceramidów, dzięki czemu powłoka ochronna skóry jest szczelniejsza i bardziej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Przekłada się to także na lepsze zatrzymywanie wody w skórze a tym samym prawidłowe nawilżenie. Po drugie witamina B3 wykazuje także działanie przeciwzapalnie. To kolejna zaleta niacynamidu, który jest bardzo pomocny w leczeniu cery problematycznej, trądzikowej czy skłonnej do powstawania zaczerwienień i podrażnień. Dodatkowo witamina B3 skutecznie ogranicza też produkcję sebum, przez co może być pomocna dla osób o cerze tłustej.

Kolejną ważną właściwością jest działanie przeciwstarzeniowe. Poprzez stymulację produkcji kolagenu, niacynamid pomaga zachować skórze jędrność i elastyczność, opóźniając tym samym procesy starzenia. Regularne stosowanie kosmetyków z niacynamidem może przyczynić się do redukcji drobnych linii i zmarszczek, a także poprawy ogólnej struktury skóry. Niacynamid może również pomóc w rozjaśnianiu różnego rodzaju przebarwień na skórze, ponieważ hamuje transport melaniny do komórek naskórka, co w efekcie prowadzi do stopniowego rozjaśniania ciemnych plam i wyrównywania kolorytu cery.

Jak więc widzimy niacynamid jest bardzo wszechstronną substancją, która może pomóc w wielu problemach dotyczących naszej skóry. Więcej informacji na jego temat znaleźć można na stronie https://wizaz.pl/kosmetyki/kremy-do-twarzy/skladniki.niacynamidwitaminab3.

Kiedy warto sięgać po kosmetyki z witaminą B3?

To pytanie nurtuje coraz więcej osób, zważywszy na rosnącą popularność tego wszechstronnego składnika w świecie pielęgnacji skóry. Ze względu na wszechstronne działanie tej substancji możemy zdecydować się na korzystanie z kosmetyków z niacynamidem w wielu przypadkach. Oto niektóre z nich:

  • Przeciwdziałanie wolnym rodnikom:  niacynamid to skuteczny przeciwutleniacz, skutecznie chroniąc skórę przed stresem oksydacyjnym i działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiskowe.
  • Pielęgnacja cery tłustej lub trądzikowej: niacynamid reguluje produkcję sebum, zmniejszając tym samym przetłuszczanie się skóry i minimalizując ryzyko wystąpienia wyprysków.
  • Walka z przebarwieniami: jak wspominaliśmy witamina B3 w tej formie hamuje transport melaniny do tkanek skóry, przez co z czasem przebarwienia stają się znacznie mniej widoczne.
  • Poprawa kondycji skóry: niacynamid skutecznie zwiększa barierę ochronną skóry sprawiając, że nie jest ona narażona na utratę wody oraz szkodliwe czynniki.

Jak stosować niacynamid i produkty z nim?

Oferta kosmetyków z niacynamidem jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna. Znajdziemy w niej nie tylko kremy, ale również pianki do mycia twarzy, toniki, maseczki czy serum. Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć jak należy stosować produkty z niacynamidem, ponieważ jest to uzależnione od ich rodzaju. Warto więc zapoznać się z wytycznymi producenta, które znajdują się na ulotce lub opakowaniu produktu.

Podsumowując, niacynamid to jeden z tych składników, który ma bardzo zbawienny wpływ na stan zdrowia naszej skóry. Jest również składnikiem o dość szerokim zastosowaniu, który może pomóc nam w wielu problemach z cerą. Nic więc dziwnego, że produkty z tą formą witaminy B3 cieszą się coraz większą popularnością i uznaniem klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *