Dzieci uwielbiają słuchać przed snem ciekawych opowieści. Historyjki z książek wyciszają malucha i ułatwiają samodzielne zasypianie. Dowiedz się, jak wybrać książki, które ułatwią dziecku zasypianie!
Książki o codziennych rytuałach
W przypadku najmłodszych dzieci, które dopiero uczą się zasypiać samodzielnie, trafionym wyborem mogą okazać się książeczki właśnie o zasypianiu i różnych rytuałach z tym związanych. Takie książki pomagają dzieciom przyzwyczaić się do rutyny wieczornego zasypiania, zapewniając im poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Opowiadają o codziennych rytuałach – takich jak kąpiel czy też ubieranie piżamy.
Jedną z takich książek jest “Kicia Kocia i Nunuś. Pora spać”, która pokazuje, jak wygląda wieczorna rutyna Kici Koci i jej brata Nunusia. Zarówno maluchy, jak i rodzice, uwielbiają książki dla dzieci poświęcone przygodom Kici Koci. Inną książką o zasypianiu autorstwa Anity Głowińskiej jest “Kicia Kocia nie może zasnąć”. Dziecko dowiaduje się z niej, w jaki sposób radzić sobie z trudnościami w zasypianiu.
W książce tej bowiem Kicia Kocia ma problemy ze snem, jednak uczy się, jak je przezwyciężyć. Maluch chętnie skorzysta z porad swojej ulubionej bohaterki, jeśli sam napotka na swojej drodze takie trudności.
Książki o zwierzętach i ich nocnym życiu
Opowieści o zwierzętach, które przygotowują się do snu lub śpią w swoich naturalnych środowiskach, mogą być zarówno edukacyjne, jak i kojące. Jedną z takich pozycji jest “Krowa Matylda nie może zasnąć”, która mimo tego, że jest zmęczona, to nie może znaleźć sobie miejsca do odpoczynku, żeby zasnąć. Dzieci dowiadują się z niej, że przyczyny problemów ze snem mogą być różne i jednocześnie uczą się, jak sobie z nimi radzić.
Ciekawą propozycją może być także książka “Wszyscy ziewają” autorstwa Anity Bijsterbosch. Wewnątrz tej książeczki można znaleźć otwierane okienka, które są właściwie ziewającymi paszczami najróżniejszych zwierząt. Dziecko może więc ziewać razem ze zwierzątkami takimi jak kotek, wąż, lisek polarny czy też krokodyl. Ziewanie jest bowiem zaraźliwe, a zwierzątka na końcu książki przytulają się do siebie i razem idą spać.
Wiersze na dobranoc
Wspólne czytanie wierszy pozwala na spędzenie czasu z dzieckiem w spokoju i skupieniu. Polska literatura dziecięca oferuje wiele urokliwych wierszy, które doskonale nadają się do czytania na dobranoc. Takie wiersze charakteryzują się spokojnymi rymami i kojącymi słowami, które pomagają dzieciom w wyciszeniu przed snem. Dziecko, słuchając rytmicznych wersów, czuje się zrelaksowane, co sprzyja łatwiejszemu zasypianiu.
Wiersze Jana Brzechwy niezmiennie zachwycają kolejne pokolenia czytelników. Tytuły takie jak “Na straganie” czy też “Kaczka Dziwaczka” przemycają ważne lekcje i morały.
Maria Konopnicka w swoim dorobku także posiada wiersze dla dzieci – na przykład “Stefek Burczymucha” czy “Muchy samochwały”. Charakteryzują się one ciepłem i delikatnością, a przy okazji uczą pozytywnego nastawienia i autentyczności.
Artykuł sponsorowany