Jak wybrać drzwiczki rewizyjne?

Remontując kuchnię czy łazienkę, powinniśmy pamiętać, że pokrycie wszystkich ścian płytkami znacznie utrudni nam dostęp do rur i liczników. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie odpowiednich drzwiczek rekwizycyjnych, które w razie konieczności ułatwią nam do nich dostęp. Dzięki temu czyszczenie rur czy odczytywanie liczników będzie łatwe i nie będzie wiązało się z koniecznością kłucia ścian. 

Czym są otwory rewizyjne? 

Podczas remontów powinniśmy pamiętać o konieczności pozostawienia otworów rewizyjnych w miejscach, w których znajdują się łączenia rur (na przykład pod umywalką lub zlewem) oraz liczniki, które spisujemy kilka razy w roku. Zabudowanie ścian, położenie tapet i płytek niestety uniemożliwia nam te czynności. Zazwyczaj otwory te mają kształt prostokąta i pozostawia się je:

  • W miejscach wodomierzy
  • W miejscu filtrów i zaworów
  • W miejscach ciepłomierzy
  • W miejscach z dostępem do łączeń rur i uszczelek

Maskowanie otworów rewizyjnych – drzwiczki rewizyjne

Ponieważ pozostawienie otworów tego typu jest konieczne, warto, jest je odpowiednio zamaskować, tak by całość wyglądała spójnie wizualnie. Do wyboru mamy ramki, klapy i maskownice, jednak najczęściej wybieranym produktem są drzwiczki, które są uniwersalne, wtapiają się w tło i współgrają z innymi urządzeniami sanitarnymi. Co więcej, nie należy martwić się ich kolorem, ponieważ w większości istnieje możliwość pomalowania ich na taki kolor, by wtapiały się w tło.

Gdzie należy montować drzwiczki rewizyjne?

Przede wszystkim drzwiczki rewizyjne mają być funkcjonalne, tak by zapewniały dostęp do ważnych miejsc, takich jak liczniki czy szybkich napraw w razie awarii, jak złącza kontrolne, syfon wannowy, prysznicowy i zawory. Drzwiczki powinno montować się podczas remontu, by w późniejszym czasie nie było konieczności skuwania płytek lub ściany.

Jest to konieczny element wykończenia wnętrz nie tylko w domach jednorodzinnych, mieszkaniach w blokach, ale również w hotelach i innych obiektach użytkowania publicznego. 

Drzwiczki rewizyjne — duży wybór na rynku

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów drzwiczek rewizyjnych, dzięki czemu z dużą łatwością będziemy mogli wkomponować je w wystrój mieszkania. Do wyboru mamy te w wersji poziomej, jak i pionowej. Jeśli natomiast chodzi o ich kolor to, nawet jeśli zamontujemy te w kolorze bieli, to możemy je pomalować lub zamontować na nich płytki, tapetę lub panele. 

Do wyboru mamy również drzwiczki rewizyjne, które mają wypełnienie kartonowo – gipsowe o grubości 12,5 mm, 15 mm czy 2 × 12,5. Istnieje także możliwość wyboru odpowiedniego rozmiaru: 200 × 200 mm, 300 × 300 mm, 400 × 400 mm, 500 × 500 mm czy 600 × 600 mm. Niektóre sklepy oferują nam również wybór drzwiczek rewizyjnych na wymiar, dzięki czemu w razie konieczności będziemy mogli dostosować je do swoich potrzeb.

Podczas wyboru drzwiczek rewizyjnych powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar i kolor, ale również na materiał, z jakiego zostały wykonane, bardzo popularne są te wykonane z PVS, ABS i aluminium. Jeśli natomiast zależy nam na tym, by nie były poddane działaniu wody, to warto zamontować te wykonane z metalu lub aluminium. Metal jest nie tylko odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale też na działanie czynników zewnętrznych. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru drzwiczek rewizyjnych?

Przede wszystkim podczas wyboru drzwiczek rewizyjnych zwracamy uwagę na estetykę, funkcjonalność oraz na wygodę w użytkowaniu. Jednak warto, jest wziąć pod uwagę również inne czynniki:

  • Materiał, z jakiego wykonane są drzwiczki – metal, plastik czy karton – gips
  • Maskowanie drzwiczek – zależnie czy chcemy pokryć je farbą, płytkami czy tapetą
  • Łatwość montażu
  • Normy i certyfikaty
  • Cena drzwiczek
  • Wymiary drzwiczek – tak by model pasował do grubości ściany
  • Rodzaj otwarcia — zamknięcia na suwak czy kluczyk

Producenci oferują swoim klientom nie tylko różne wymiary drzwiczek rewizyjnych, ale także materiały, z których są wykonane i kolory. Montując je w kuchni czy w łazience należy mieć na uwadze, że powinny być one odporne na wodę i wilgoć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *