Wybór okien dachowych do domu – co warto wiedzieć przed zakupem?

Okna dachowe umożliwiają wpuszczenie na poddasze naturalnego światła, dzięki czemu nie musi to być ponure miejsce, gdzie wchodzi się tylko po to, by schować kolejne nieużywane przedmioty. W ładnie oświetlonej przestrzeni z powodzeniem urządzisz przytulną sypialnię, domowy gabinet czy pokój dziecięcy. Przed podjęciem decyzji o wstawieniu bądź wymianie okien trzeba jednak rozważyć kilka istotnych kwestii. Jaki rodzaj okien dachowych będzie najodpowiedniejszy na Twoje poddasze? Z czego powinny być wykonane ramy? O jakie parametry techniczne dopytać sprzedawcę, by nie pożałować zakupu po kilku miesiącach? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze okien dachowych do domu jednorodzinnego!

Rodzaje okien dachowych – czym się różnią?

Istnieje kilka rodzajów okien dachowych, a wybór powinien być podyktowany między innymi planowanym przeznaczeniem pokoju znajdującego się na poddaszu. Ważne są także preferencje domowników dotyczące funkcjonalności i mechanizmu otwierania oraz zamykania okien. Poniżej omawiamy trzy najpopularniejsze rodzaje okien dachowych i wskazujemy najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Okna obrotowe – oszczędność miejsca i duża różnorodność modeli

Okna dachowe tego rodzaju to prawdopodobnie najczęściej wybierane modele. Ich cechą charakterystyczną jest oś obrotu zlokalizowana w połowie wysokości ramy, co sprawia, że skrzydło okienne można ustawić pod dowolnym kątem. Klamka w oknie obrotowym może się znajdować na górze lub na dole w zależności od producenta i konkretnego modelu. Ułatwia to dobranie okna do pomieszczenia – zależnie od wysokości ścian, stopnia ich nachylenia czy ustawienia mebli klamka może się znaleźć w najdogodniejszym miejscu. Okna obrotowe kuszą też przystępnymi cenami, choć oczywiście wszystko zależy od parametrów technicznych i ewentualnych dodatkowych funkcjonalności. Na rynku można bowiem znaleźć bardzo wiele różnych modeli tego rodzaju.

Okna wysokoosiowe – większa swoboda

Okna wysokoosiowe są podobne do obrotowych, jednak różnią się podwyższoną osią obrotu. Dzięki niej zapewniają większą swobodę poruszania się po pokoju, jako że podejście do otwartego okna jest łatwiejsze – część skrzydła pozostająca wewnątrz znajduje się dużo wyżej. Domownicy mają więc lepszy dostęp do przestrzeni wokół okna i mogą się cieszyć widokiem nawet wtedy, gdy jest uchylone. W tych modelach klamkę umieszcza się zazwyczaj u dołu okna.

CZYTAJ DALEJ  Jak i kiedy stosować niacynamid? Witamina B3 to potężny składnik

Okna uchylno-wysokoosiowe – dobry widok i dwa sposoby otwierania

Okna dachowe uchylno-wysokoosiowe wyróżniają się przede wszystkim podwójnym systemem otwierania. Za pomocą klamki można je zarówno uchylać, jak i otwierać na oścież, podobnie jak standardowe okna montowane w pionie. Po wystawieniu całego skrzydła na zewnątrz zyskujesz duży otwór okienny, co pozwala błyskawicznie przewietrzyć pomieszczenie czy w pełni cieszyć się ładną pogodą. Dodatkową zaletą tego sposobu otwierania jest widok z okna – nieograniczony przez żadne elementy konstrukcji.

Okna dachowe z drewna, PVC czy aluminium? Który materiał jest najlepszy?

Materiał, z którego wykonano ramę okna dachowego, ma bardzo duże znaczenie. Wpływa zarówno na jego wygląd, jak i funkcjonalność. Okna najczęściej wykonuje się z drewna, plastiku (PVC) lub aluminium. Każdy z tych materiałów ma inne zalety i wady, dlatego lepiej wziąć ten aspekt pod lupę przed kupieniem nowych okien do swojego domu. Oto co warto wiedzieć o wspomnianych materiałach:

  • Naturalne drewno – ładnie wygląda, pasuje do wnętrz urządzonych w niemal każdym stylu (zwłaszcza retro, rustykalnym, boho, tradycyjnym czy skandynawskim). Ma także znakomite właściwości cieplne, co przekłada się na większą energooszczędność. Chętnie wybierają je osoby, którym zależy na ekologicznym podejściu do życia. Drewno wymaga jednak regularnej konserwacji, bez której może być narażone na uszkodzenia w wyniku kontaktu z wilgocią.
  • PVC – jest odporne na wilgoć i pleśń, dzięki czemu sprawdza się dobrze na poddaszu. Okna z plastiku zazwyczaj kosztują też mniej niż drewniane czy aluminiowe, co jest ważne przy napiętym budżecie. Nie wymagają żadnej specjalnej konserwacji, wystarczy je regularnie myć. Mogą być jednak nieco mniej trwałe od pozostałych wspomnianych materiałów. Warto wybierać zwłaszcza okna z PVC-U, ponieważ charakteryzuje się długą żywotnością i dobrą efektywnością energetyczną.
  • Aluminium – jest niezwykle trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Nie koroduje i podobnie jak PVC nie wymaga żadnej specjalnej konserwacji. Ma jednak gorsze właściwości izolacyjne niż drewno i PVC, przez co może być mniej efektywne energetycznie. Niektórych odstrasza też jego wyższa cena.
CZYTAJ DALEJ  Umowy energetyczne – co warto o nich wiedzieć?

Każdy z powyższych materiałów nadaje się dobrze na okna dachowe – wybór powinien zależeć od indywidualnych preferencji domowników, budżetu i specyfiki pomieszczenia. Polecamy jednak szczególnie PVC-U i natrualne drewno.

Okna dachowe na poddasze użytkowe – co jeszcze warto wiedzieć?

Przed zakupem dowiedz się koniecznie, czy na wybranym modelu okna można montować zewnętrzne i wewnętrzne osłony (rolety, żaluzje, markizy itp.). Inaczej może Cię czekać przykra niespodzianka, ponieważ nie zawsze istnieje taka możliwość. Sprawdź też, czy okna dachowe, które masz na oku, mają jakiekolwiek dodatkowe funkcje. Niektóre nowoczesne modele są wyposażone na przykład w czujnik deszczu – zamykają się automatycznie, kiedy zaczyna padać. Istnieją też elektrycznie otwierane okna dachowe – idealne na poddasza o niedużym metrażu, gdzie warto wykorzystać nawet przestrzeń przy samym oknie, ustawiając tam mebel, który blokowałby dostęp do klamki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *